Vysněný tarif
Vytvořtě si svůj vysněný tarif a získejte slevu 150Kč!
Doporuč a získej
Doporučte nás svým blízkým a dostanete slevu.

Apple WWDC je za námi

Řada účastníků tvrdí, že to byla nejlepší keynote v posledních letech. A ona opravdu byla. Kromě klasických softwarových novinek, které se zaměřovaly na jednotlivé operační systémy, si společnost připravila také jednu hardwarovou bombu. Ale pěkně popořadě.

WatchOS

Majitelé chytrých hodinek mohou jásat a zároveň se těšit na novou řadu operačního systému WatchOS 6. Nová verze bude obsahovat např. kalkulačku přímo v hodinkách nebo poslouchání audioknih. Dočkáme se také nových ciferníků, kdy jeden z nich bude hodně interaktivní a změnu času oznámí ptačí zpět. Velkou zprávou bylo to, že hodinky by se měly trošku osamostatnit od telefonu a budou obsahovat vlastní AppStore pro Apple Watch. Novinky budou i v aplikaci zdraví. Ta bude obsahovat aplikaci Cycle tracking, která je určena pro ženy ke sledování měsíční periody nebo pro určení plodných dní. 

iOS 13

Co by to bylo za WWDC bez představení nové verze operačního systému pro iPhony. Na nový iOS se všichni těší a jeho představení budilo hodně velký potlesk. Dopomohla tomu i ukázka tmavého režimu, který na OLED displejích bude vypadat opravdu famózně. Těšit se můžete ale i na menší aktualizace ve smyslu změny fontu v safari nebo aplikace Připomínky, která dostane nový kabát. Aktualizace je připravena i pro aplikaci Mapy, která bude hodně podrobná a Apple tak chce zlepšit své mapové oblasti.

Sign with Apple

Malý krok pro Apple, ale velký krok pro bezpečnost uživatelů. Služba znamená jediné. Propojení s aplikacemi třetích stran pomocí společnosti Apple. Určitě to znáte. Chcete se někam zaregistrovat a máte možnost - "přihlásit se přes Facebook nebo Google". Apple to řeší po svém. Přiřadí zde třetí možnost "přihlásit se přes Apple". Co to znamená? Apple třetí službě podstrčí vygenerovaný e-mail pouze pro tohle užití a přihlásí vás do aplikace. Vygenerovaný e-mail už nemusíte nikdy používat. Výhoda je v tom, že vy jste registrovaný a provozovatel tak nedisponuje s vaší e-mailovou adresou. 

Fotky/Fotoaparát

Fotoaparát jako takový změny nedosáhl. Na co se ale můžete těšit bude nová práce s fotkami z pohledu jejich úprav a portrétní režim. V něm můžete přidat na různých efektech, které přispějí k lepšímu bokehu. Nové budou také filtry nebo práce s videem, které půjde dokonce i otočit, když jej nasnímáte špatně natočeným telefonem.

iPadOS

Řada uživatelů tabletů od Applu si stěžovala, že tablety nemají vlastní systém. To, co společnost dávala do tabletů byl vlastně upravený iOS operační systém z telefonů. Tohle je ale historií. Společnost představila nový systém speciálně vytvořený jen pro tablety. Ten bude hodně vycházet ze systému pro počítače. Můžete se těšit třeba na widgety připnuté na ploše, lepší multitasking nebo podporu USB pamětí připojených i tabletu. Přibudou také nová gesta, která by měla být ještě rychlejší a intuitivnější.

To NEJ na úplný konec

WWDC bývá většinou pro softwarové nadšence a vývojáře. Nepočítá se tak s představením nových hardwarových prvků. Tahle keynote ale byla výjimkou. Společnost představila nový Mac Pro. Kromě výstředního designu, který připomíná struhadlo, je nový Mac Pro opravdu nadupanou mašinou. Srdcem je procesor Intel Xeon s 28 jádry, kterému může sekundovat až 1,5 TB paměti RAM. Grafiku zajistí Radeon Pro Vega II se 14 teraflopsy a 32 HBM2 pamětí. Modulace navíc umožní to, že tyhle grafiky můžete používat 2. Apple navíc implementoval novinku, které říká Afterburn. Jde o grafický akcelerátor, který umí zpracovat až 6 miliard pixelů za sekundu. Stroj by neměl mít problém streamovat 3 8K videa nebo 12 videí ve 4K. Nový Mac je opravdová porce síly a investice do takového stroje je spíše brána jako investice do majetku společnosti a funkčního zařízení, které daná společnost opravdu využije. Startovací verze Macu, která má 8jádrový procesor a 256 GB RAM startuje na "pouhých" 5 999 dolarech. O nejvyšší verzi se spekuluje, že by její cena mohla dosáhnout na úroveň ceny automobilu Tesla.