Vysněný tarif
Vytvořtě si svůj vysněný tarif a získejte slevu 150Kč!
Doporuč a získej
Doporučte nás svým blízkým a dostanete slevu.

Záblesk nadějí pro Huawei

Co vlastně znamená kauza Huawei?

V posledních dnech i měsících je společnost Huawei hodně skloňována s úniky informací a bezpečnosti jejich systému. Americký prezident v polovině května přednesl návrh zákona, který byl schválen. Zákon ukládá, že společnost Huawei se dostane na tzv. Entitiy list. Což je seznam společností, které jsou pro americkou ekonomiku "škodlivé" a americké firmy s nimi nesmí obchodovat bez speciálního schválení, jež musí projít přes vládu. Tím vzniká obrovský problém u Googlu, jelikož ten je americkou společností a tímto nařízením se musí řídit. To znamená, že Huawei nebude mít přístup k obchodu Google Play a dalším jeho službám - Gmail, YouTube nebo aktualizace. 

Jak je na tom Huawei v současné době?

Americká vláda odložila zákaz a pro společnost Huawei to zase tak horké být nemusí. Odklad platí na 90 dní a společnost tak dostala dočasnou licenci pro omezené obchodování s dodavateli. Ti mohou dokončit objednávky a dodat tak produkty v pořádku. Pro společnost se tak navíc otevírají vrátka v rámci kterých mají 90denní lhůtu na nalezení řešení, které by dokázalo kompletně zákaz zrušit.

Jak v kauzi vystupuje Google?

Americká společnost vydala prohlášení, že tento zákaz by se neměl týkat starších telefonů, které už jsou na trhu. Tyto modely budou mít přístup do obchodu Play i k dalším službám. Co je ovšem zatím ve hvězdách, tak jak na tom budou telefony po novějších aktualizacích, které nařízení musí respektovat. Po provedení aktualizace dochází u telefonu k opětovnému ověření certifikace, ke které už nebude mít Huawei přístup. Necertifikované telefony totiž automaticky ztrácí přístup do obchodu Play, přístup k dalším aktualizacím a do dalších služeb. Telefony jako takové budou moci využívat operační systém Android i nadále, jelikož tento operační systém je open source. Huawei telefony tedy poběží na Androidu, ovšem bez podpory Googlu, což je pro tento operační systém klíčové. 

Konečný postoj společnosti Huawei?

Společnost se na tyto nařízení tak nějak vnitřně připravovala a zástupci společnosti se dokonce nechali slyšet, že mají vytvořený vlastní systém pro podobné případy. Zde ovšem vyvstává další problém. Bude systém konkurence schopný plnohodnotné variantě Androidu nebo tolik konkurenčnímu iOS? Uvést nový operační systém je pro vývoj neskutečně náročné. Navíc získat podporu ze strany vývojářů aplikací je dalším oříškem, který by společnost musela zdolat. Vzpomenout si tak můžeme např. na operační systémy Microsoft nebo BlackBerry, které sice fungují, ale se zástupy fanoušků nebo uživatelů se pytel úplně neroztrhl. Druhou možností je to, že Huawei nabídne alternativu ke službám Google, včetně svého obchodu. Zůstává ovšem otázkou, jestli uživatelé, kteří jsou zarytí uživatelé Googlu, budou chtít přejít na nové služby. 

Podobný scénář už tady jednou byl

Huawei není jedinou společností, která měla podobné problémy. Stejným zákazem prošel i čínský gigant ZTE, který byl nucen pozastavit výrobu do doby, než byl zákaz zrušen. 
Co myslíte vy? Jsou tyto zákazy oprávněné a jsou to správné kroky americké vlády? Dejte nám prosím vědět na náš Facebook.